Co je prostata?

Favorite

O prostatě

Co je prostata?

Jako prostata neboli předstojná žláza se označuje mužský pohlavní orgán, který u zdravého muže dosahuje velikosti vlašského ořechu. Nachází se na spodní straně močového měchýře, na který zespodu naléhá, a obklopuje počáteční část močové trubice.

Prostata se začíná vyvíjet již před narozením. Když chlapec přijde na svět, hmotnost předstojné žlázy se obvykle pohybuje v rozmezí od 3 do 5 gramů. V pubertě pak začíná růst, takže u muže kolem dvacítky váží zhruba 20 – 40 gramů. Se zvyšujícím se věkem dochází k jejímu zvětšování a postupně se množí i svalová a vazivová vlákna. V extrémních případech může prostata dosáhnout hmotnosti až 200 gramů.

 

 

Změny na prostatě

Jak mám poznat, že se s mou prostatou něco děje?

S výjimkou akutního zánětu prostaty, který se může již od počátku projevovat pálivou bolestí při močení i při ejakulaci, horečkami či zimnicí, chronický zánět prostaty, nezhoubné zvětšení prostaty nebo karcinom prostaty se mohou rozvíjet relativně dlouho, bez výraznějších obtíží, které by na onemocnění upozornily.

Pokud se výše uvedené obtíže objeví, je důležité navštívit bez dalších odkladů lékaře a podstoupit vyšetření, která mají zjistit, o jaké změny na prostatě či onemocnění prostaty jde.

Objednejte se na urologické vyšetření ještě dnes! 

    Mám dotaz

    Sjednejte si nezávislou konzultaci v našem zdravotnickém centru.

    Protonová léčba je plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

    © Proton Therapy Center 2024. Všechna práva vyhrazena. | Zpracování osobních údajů

    +420 222 999 000