Zvětšená prostata

Favorite

O prostatě

Zvětšená prostata

Zvětšená prostata a obtíže s ní spojené jsou nejčastějším urologickým onemocněním u mužů. Jedná se o nezhoubné onemocnění, s nímž se potýká velká část mužské populace. Odborně se tento problém označuje jako benigní hyperplazie prostaty (BHP).

Ačkoliv benigní hyperplazie prostaty patří mezi nezhoubná onemocnění, pacientům může značně znepříjemňovat život. Obtíže se obvykle přihlásí po 50. roce věku. Ve věkové skupině 50 až 70 let trpí BHP více než čtvrtina mužské populace. Zatímco prostata zdravého mladého muže má průměrné rozměry 4 × 3 × 2 cm a hmotnost 29–40 gramů, zvětšená prostata může nabýt extrémních rozměrů a hmotnosti i 200 gramů.

BHP se může projevovat obtížemi při močení i držení moči, neschopností se vymočit, infekcí močových cest, přítomností krve v moči či dokonce tlakem zadržené moči na ledviny a nedostatečnou funkcí ledvin. Při neléčení se BHP s postupem času zhoršuje a může skončit selháním dolních močových cest i ledvin.

Příčinou BHP jsou změny v produkci mužského hormonu testosteronu, ale i estrogenu, který se u mužů tvoří v tukové tkáni z testosteronu. Hormonální nerovnováha, která u mužů přichází s vyšším věkem, způsobuje reakci těla v podobě zvětšování oblasti žláznatých buněk okolo močové trubice a množení svalových a vazivových vláken v této oblasti.

Pro úspěšné a včasné odhalení problémů se mužům starším 45 let doporučují pravidelné preventivní prohlídky u lékařů, kteří jsou specialisty v oboru urologie. Tento krok může pomoci zabránit rozvoji méně či více závažných zdravotních komplikací.

 

Vzhledem k tomu, že zvětšená prostata u mužů utlačuje močovou trubici a dráždí močový měchýř, mezi typické projevy patří obtíže při močení a udržení moči.

Zvětšující se předstojná žláza totiž zužuje průsvit močové trubice, čímž dochází k oslabení proudu moči, který navíc často bývá  přerušovaný. Muži tak při močení musí vynaložit mnohem větší úsilí. Po vymočení muži často vlivem tlaku na močový měchýř mívají pocit nedokonalého vyprázdnění, jelikož se zde v oblasti prostaty vytvoří jakýsi val. Za ním vznikne kapsa, v níž se postupně hromadí moč, která nedokáže danou překážku překonat. To také souvisí s častějším nutkáním k močení, které doprovází naléhavá potřeba se co nejrychleji vymočit, nebo v některých případech může docházet také k samovolnému úniku moči (inkontinence).

Mezi další příznaky zvětšené prostaty se řadí také nykturie, což je častá potřeba močení v nočních hodinách, která probouzí pacienta ze spánku. Výjimkou není ani postevakuační dribbling, kdy po vyprázdnění dochází ještě k malému úniku moči (většinou, když pacient opouští toaletu). Někdy může zvětšená prostata způsobovat infekci močových cest, která se projevuje pálením a řezáním při močení.

Typické projevy zvětšené prostaty:

  • Opožděný začátek při močení.
  • Slabý nebo přerušovaný proud moči.
  • Časté odkapávání moči.
  • Pocit neúplného vyprázdnění.
  • Neustálé nucení na močení.
  • Časté močení během dne i noci.

Tyto obtíže mohou výrazně zhoršit kvalitu pacientova života a zároveň ho často nutí ke změně životního stylu. Muži se například vyhýbají pití před spaním, raději nechodí na veřejné akce nebo přizpůsobují svůj režim tak, aby se neustále pohybovali v blízkosti toalety. Problémy se navíc časem stupňují a později může dojít k močové retenci, kdy se pacient nemůže vůbec vymočit.

V blízkosti prostaty se mimo jiné nachází také nervy a cévy, které mají vliv na ztopoření penisu. Z toho důvodu mohou někteří pacienti se zvětšenou prostatou zaznamenat různé druhy dalších obtíží, kam patří například:

  • Poruchy erekce.
  • Bolestivá ejakulace.
  • Přítomnost krve v ejakulátu.

Pokud se u vás objeví výše popsané potíže, je vhodné navštívit lékaře. Pouze on může stanovit diagnózu a vyloučit vážnější onemocnění, která ve svých počátcích vykazují velmi podobné příznaky. Pro vyhodnocení vlastních potíží se doporučuje vyplnit mezinárodní test prostatických příznaků (I-PSS). Test můžete vyplnit zde.

Je-li vám více než 50 let, nebo více než 40 let a ve vaší rodině se vyskytla rakovina prostaty, docházejte na preventivní prohlídky v intervalech doporučených vaším lékařem, obvykle každé jeden až dva roky.

Návštěvu lékaře neodkládejte, pokud:

  • Objevíte krev v moči nebo ve spermatu.
  • Budete mít bolesti v podbřišku nebo v zádech v oblasti beder.
  • Neudržíte moč.
  • Přestanete úplně močit.

Pokud jsou vaše potíže mírné nebo vás výrazně neobtěžují, lékař pravděpodobně doporučí sledování a docházení na pravidelné prohlídky. Symptomy BHP se mohou časem zmírnit i bez nutnosti užití léků.

Je vhodné upravit životní styl, jako např. omezit kouření (nikotin dráždí močový měchýř), pití kávy, alkoholu, silného čaje, a většího množství tekutin na noc. Celkový denní příjem tekutin by však neměl klesnout pod 1,5 litru. Doporučuje se také předcházet zácpě.

U pokročilejších forem BHP (při středně těžkých příznacích) vám lékař předepíše lék na zmírnění průběhu onemocnění. Základem jsou dvě skupiny léků:

  • Alfa-blokátory – uvolňují napětí hladkého svalstva prostaty a hrdla močového měchýře, čímž zlepšují odtok moči, účinek nastupuje zhruba za 1 – 2 týdny.
  • Blokátory 5 – alfa reduktázy – ty ovlivňují produkci pohlavních hormonů, zejména testosteronu, které potlačují nepřiměřený růst buněk prostaty.

Obě skupiny léků se někdy mohou kombinovat, popřípadě se doplňují rostlinnými přípravky. Zmíněná léčiva mohou mít však i vedlejší účinky, mezi něž patří změny v sexuální oblasti, jako jsou poruchy erekce, poruchy ejakulace a menší chuť na sex.

Pacientům, u kterých nedojde ke zmírnění potíží po užívání léků, nebo u kterých zvětšená prostata působí výrazné nepohodlí a komplikace, lékař doporučí některé z dalších možných řešení:

  • Moderní možnost léčby BHP představuje léčba metodou Rezūm™, při níž je pacientovi aplikována do zbytnělé prostatické tkáně sterilní pára, která ničí přebytečné buňky. Pára po vstupu do tkáně zkapalní a energie uvolněná touto změnou skupenství zahubí zasažené buňky přebytečné tkáně. Léčba metodou Rezūm je vhodná při zbytnění prostaty o velikosti 30 až 80ml. Jejími hlavními výhodami jsou rychlý nástup účinku a zachování erektilní funkce.
  • Další takzvaně konzervativní metodou užívanou při léčbě obtíží se zvětšenou prostatou či chronickými záněty je terapie rázovou vlnou. Při tomto neinvazivním zákroku jsou tkáně lidského těla vystaveny mechanickým tlakovým rázům. Výsledkem je regenerace postižené tkáně, růst a remodelace nových cév. Nové cévy zlepší prokrvení a okysličení, což vede k rychlejšímu hojení těchto tkání.
  • V případech, kdy konzervativní léčba nezabírá, navrhne lékař chirurgické řešení:
  1. Transuretrální resekce prostaty, tedy odstranění části prostaty přes močovou trubici - provádí se u malých prostat (pod 30 ml) nebo u mladších pacientů.
  2. Transuretrální incize prostaty - naříznutí hrdla močového měchýře - u prostat o objemu 30-80 ml.
  3. Otevřená operace, prostatektomie, při níž je postižená část prostaty vyjmuta řezem vedeným nejčastěji přes dolní polovinu břicha - u prostat se značně velkým objemem nad 80 ml.

Rostlinné preparáty k léčbě BHP jsou poměrně bezpečné a dobře snášené, jejich účinek však nebyl dostatečně prokázán klinickými studiemi. Zůstává tedy mnoho nezodpovězených otázek ohledně složení, extrakce, kvantifikace a mechanismu účinku těchto látek.

Patří sem například:

  • Kořen kopřivy dvoudomé
  • Měsíček lékařský
  • Vrbovka malokvětá
  • Slivoň africká
  • Třapatka nachová
  • Třapatka úzkolistá
  • Dýňová semínka
  • Trpasličí palma (Saw Palmetto)

Užívání rostlinných přípravků se pro jejich nejistý účinek paušálně nedoporučuje. Pokud ale máte mírné příznaky BHP a chcete vyzkoušet alternativní terapii, poraďte se se svým lékárníkem či lékařem, zda a který přípravek je pro vás vhodný.

 

    Mám dotaz

    Sjednejte si nezávislou konzultaci v našem zdravotnickém centru.

    Protonová léčba je plně hrazena zdravotními pojišťovnami.





    © Proton Therapy Center 2024. Všechna práva vyhrazena. | Zpracování osobních údajů

    +420 222 999 000