Screening rakoviny prostaty 2024

Favorite

Rakovina prostaty

Pokud jste muž ve věku mezi 50 a 70 lety a aktuálně se s karcinomem prostaty neléčíte, je právě vám určen nový screeningový program Ministerstva zdravotnictví ČR, jehož cílem je zachytit nádor prostaty v jeho časných stádiích, kdy ještě nevykazuje žádné klinické příznaky.

Počínaje lednem 2024 budou všichni muži v rizikové věkové skupině (s výjimkou těch, kteří se již léčí s nádorem prostaty) zváni ke svému praktickému lékaři na preventivní screening. Ten spočívá v odběru malého množství žilní krve za účelem zjištění koncentrace PSA. Toto vyšetření je bezplatné — respektive je hrazené ze zdravotního pojištění, a zabere asi 5 minut.

Výsledky vyšetření krve a další postup

Podle laboratorních výsledků z odebraného vzorku krve se určuje frekvence budoucích kontrolních prohlídek, anebo případná dodatečná vyšetření u odborníka. Vše závisí na koncentraci PSA v krevním vzorku:

 • PSA do 1,0 μg/l = kontrolní odběr za 4 roky
 • PSA 1,0 – 2,99 μg/l = kontrolní odběr za 2 roky
 • PSA 3,0 μg/l a více = následují další doplňující vyšetření

Hodnoty PSA nad 3 μg/l neznamenají, že máte automaticky rakovinu prostaty. Je to ovšem varovný signál, a jsou nutná další doplňující vyšetření pro stanovení přesné diagnózy. Praktický lékař vás v tomto případě pošle na odborná vyšetření na urologii. V případě, že urolog nemůže zcela vyloučit diagnózu karcinomu, následuje vyšetření na magnetické rezonanci (MRI), na nějž je možné se s vyplněnou žádankou objednat do Protonového centra, a případně biopsie.

Pokud se na základě výsledků biopsie potvrdí přítomnost nádoru v prostatě, je pacient předán do péče jednoho z komplexních onkologických center a následuje léčba.

  Mám dotaz

  Sjednejte si nezávislou konzultaci v našem zdravotnickém centru.

  Protonová léčba je plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

  © Proton Therapy Center 2024. Všechna práva vyhrazena. | Zpracování osobních údajů

  +420 222 999 000